10 przykazań
przygotowywania prac na maszynę Xerox

1. Dla uzyskania najlepszej czerni używaj składowych C:33%, M:33%, Y:33%, 100% K. Aple generuj wektorowo gdyż bitmapowa (zrastrowana) czerń będzie wyglądała jak ciemna szarość. Jeśli nie możesz czerni stworzyć wektorowo, dodaj do nie szum.

Do przejść tonalnych dodaj szum by uniknąć pasmowania.
(Jeśli przejście tonalne jest utworzone jako obiekt wektorowy należy najpierw zamienić go na bitmapę, a następnie dodać szum. Np. w programie CorelDraw typ szumu gaussowski, poziom 15, gęstość 15.)

2. Paleta barw maszyny cyfrowej różni się w stosunku do palety offsetowej, dlatego jeśli zależy Ci na zgodności kolorów z offsetem pracuj z wzornikami kolorów, który jest dostepny w naszym biurze.

3. Gdy zapisujesz plik postscriptowy lub PDF dołączaj wszystkie fonty do pliku. Gdy przysyłasz plik CDR zamień fonty na krzywe.

4. Minimalny rekomendowany rozmiar tekstu to 5 pkt.. Dla czcionek w inwersie (np. biały tekst na czarnym tle) rekomendowany rozmiar to 6 punktów lub więcej. Nie rasteryzuj tekstów!!! Teksty powinny być zapisane jako teksty lub krzywe, teksty zapisane jako grafika wyjdą w druku niewyraźne i poszarpane.

5. Dla tekstu mniejszego niż 24 punkty używaj nasyconych kolorów żeby zapobiec postrzępionym krawędziom powstających w procesie rasteryzacji.

6. Trapping (zalewkowanie) jest obsługiwane w systemie, nie dodawaj zalewek w aplikacji DTP.

7. Grafikę zrastrowaną dołączaj w odpowiedniej rozdzielczości. Dla obrazów kolorowych używaj przynajmniej 300 dpi, dla bitmap 2-kolorowych i zrastrowanego tekstu używaj minimum 600dpi. Unikaj używania mocno skompresowanych obrazów, zwłaszcza JPG.

8. Pliki PDF zapisuj zawsze w wersji zgodnej z Acrobat 5.0 (PDF 1.4).

9. Korzystaj z oferowanych wzorników kolorów aby uniknąć rozbieżności kolorystyki wydruku z oczekiwaniami.

10.Dla uzyskania najlepszych rezultatów zapoznaj się również z instrukacjami przygotwania PDF-a

CLEAR TONER
jak przygotować plik do wykonania EFEKTU CLEAR TONER?

Elementy pod CLEAR TONER nie mogą zajmować więcej niż 20% pokrycia powierzchni druku! Zaleca się stosowanie efektu CLEAR TONER na białym tle lub bardzo jasnej apli. Im niższe składowe kolorów pod elementami CLEAR TONER, tym efekt jest lepszy.

Należy przygotować dodatkowy plik PDF o identycznych wymiarach, jak plik z wydrukiem oraz zaznaczyć na nim obszary wytypowane do efektu Clear Toner (K 100%). Plik nie może zawierać odcieni szrości. Każdy odcień koloru o nawet minimalnym nasyceniu jest automatycznie konwertowany na czarny. Nazwy plików powinny jednoznacznie wskazywać na ich przeznaczenie (maska, awers/rewers).

Tworzenie PDFa
jak poprawnie zapisać plik do druku w formacie PDF

Ogólne zasady tworzenia PDF-ów
1) Plik PDF zapisuj w wersji 1.4 czyli zgodnej z Acrobat 5.0.
2) Ustaw zmiane rozdzielczości Bitmap na 300dpi dla obrazów kolorowych i w odcieniach szarości i 600dpi dla odrazów czarno-białych. (W przypadku gdy w pracy znajdują sie obrazy zawierające drobny tekst zamieniony na bitmapę, uzasadnione jest zwiększenie rozdzielczości.)
3) Ustaw kompresję bitmap na JPG w najwyższej możliwej jakości.
4) Dołącz fonty do pliku, jeśli jest to nie możłiwe zamień je na krzywe.
5) W ustawieniach kolorów zaznacz reprezentacje barw CMYK, dołącz profil ICC oraz wybierz "Kompozyt".
6) Jeśli nie jesteś pewien co do pozostałych ustawień wybierz zestaw ustawień "dla publikacji" lub "do druku" i pozostaw nieznane ci ustawienia jak domyślne.

Szczegółowe instrukcje dla najczęściej stosowanych programów zamieszczamy poniżej.

Format pliku
jake formaty plików preferujemy

- PDF (zapisany według wskazówek podanych powyżej)
- CDR do wersji 13 (zamknięty)
Format pliku
jake formaty plików akceptujemy

- TIFF 300dpi CMYK, skala 1:1
- EPS do wersji 8
- JPG 600dpi CMYK - nie zalecany
Zasady współpracy   Szablony